Ring Programme


We want to make your visit to the Show as enjoyable as possible.  Throughout the day there will be amazing attractions in the many rings across the showground, as well as incredible equine displays and livestock competitions.

The Suffolk Show – Tuesday 31 May & Wednesday 1 June 2022

Provisional Programme of Judging  -  The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the programme and times as necessary.

Tuesday 31 May 2022

The Collins Grand Ring

8.30am

Show Jumping – The Welcome Stakes sponsored by Quilter Cheviot

9.35am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am

Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

10.45am

Heavy Horse Turnouts – Teams

11.30am

Show Jumping - The Area Trial incorporating the Suffolk Grand Prix sponsored by Penningtons Manches Cooper LLP

1.30pm

Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

2.00pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

2.45pm

Coaching sponsored by Debach

3.40pm

Heavy Horse Turnouts - Pairs

4.20pm

Grand Parade sponsored by Barker Gotelee

5.05pm

RAF Falcons Parachute Display Team

5.35pm

Show Jumping – The Suffolk Speed Stakes

 

The President’s Ring

8.00am

Sheep Judging

8.30am

In-Hand Suffolk Horses sponsored by the George of Stamford; In-Hand Percheron Horses

9.00am

In-Hand Percherons

12.00pm

Heavy Horse Young Handlers

1.00pm

Suffolk Gun Dogs

1.30pm

Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

2.00pm

Norfolk & Suffolk Joint Police Dog Section Display

2.45pm

Terrier Racing sponsored by Curle Electrical Contractors

3.15pm

Mascot Derby

4.00pm

Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

4.30pm

Terrier Racing by Curle Electrical Contractors 

5.00pm

Parade of Hounds

5.30pm

Heavy Horse Turnouts - Agricultural Implements and Traditional Vehicles of Agricultural or Municipal Type, with Springs

The Trinity Ring sponsored by Bentwaters Parks

8.00am

RIHS Amateur Ridden Hunters

To follow

HOYS Show Hunters – Weights & Small

12.00pm

Private Driving

1.30pm

Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

2.15pm

Trade Vintage Vehicle Turnouts

3.00pm

Ridden Heavy Horse sponsored by Ensors

4.15pm

Show Jumping - The Senior Foxhunter - First Round

The Tattersalls Working Hunter Ring

8.00am

Mountain & Moorland Novice Working Hunter Ponies

11.00am

Mountain & Moorland Working Hunter Ponies

3.00pm

Working Hunters - Unaffiliated, Novice & RIHS Open

The Foxhall Ring

8.00am

Lead Rein & First Ridden Mountain & Moorland

9.45am

In-Hand Connemara & New Forest

11.15am

In-Hand Shetland

1.45pm

BSPS Heritage Ridden Mountain & Moorland – Dartmoor, Exmoor & Shetland

4.45pm

Pleasure Driving

The Nacton Ring

8.00am

In-Hand Dales, Fell & Highland

9.15am

HOYS Lead Rein Pony of Hunter Type

To Follow

RIHS Show Hunter Ponies

11.45am

In-Hand Dartmoor & Exmoor

12:45pm

RIHS Mini Show Ponies

To Follow

HOYS Children's Riding Ponies

4.15pm

HOYS Part-Bred Ridden Ponies

The Levington Ring

8.00am

In-Hand Welsh Sections C & D

10.30am

In-Hand Welsh Sections A & B

To follow

In-Hand Welsh Championship

12.45am

Breeding Ponies

1.30pm

In-Hand Mountain & Moorland Championship

To follow

Special - Best In-Hand Pony

2.15pm

Ridden Mountain & Moorland (NPS)

4.30pm

In-Hand & Ridden Rescue

The Bucklesham Ring

9.00am

Cattle Judging – Aberdeen Angus, Any Dairy Breed followed by Dair Inter-Breed & Young Handlers, British Simmental, Commercial, Hereford, Longhorn National Show, Red Poll  & Red Poll Young Handlers

10.00am

Cattle Judging - Lincoln Red

10.30am

Cattle Judging – Dexter

11.15am

Cattle Judging – Any Other Pure Beef Breed

11.30am

Cattle Judging – British Limousin

11.30am

Cattle Judging – British White

2.00pm

Equine Judging - RIHS Ladies Hunters

2.45pm

Equine Judging - Flat Ridden Sport Horse

3.30pm

Equine Judging – Side-Saddle – Classical, Equitation & Concours D’Elegance

Sheep Rings (PR - President's Ring, SR - Dedicated Sheep Rings)

8.00am

Continental (SR-3), Norfolk Horn (SR-8), Other Native Breeds (SR-6), Southdown (SR-5), Suffolk (PR-1), Texel (PR-2) sponsored by Ensors

8.30am

Wensleydale (SR-7)

10.00am

Hampshire Down (PR-2); Other Down Breeds (SR-6)

10.15am

Charollais (SR-3)

10.30am

Dorset Horn & Poll Dorset (SR-4); Longwool (SR-7)

11.00am

Jacob (SR-8)

11.30am

Blue Texel (PR-1)

General

7.00am

Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)

7.00am

Judging – Flower Arrangement Classes; Trade Flower Show

8.30am

Judging – School Show Gardens Competition; Tradestands

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Judging – Commercial Pigs

9.00am

Farriery Competitions commence

9.00am

Flower Show Opens (Flower Arrangement Competition area within the marquee opens at 10.00am)

10.00am

Judging – Dairy Goats; Fleece Competition; Inventive Farmer; Pedigree Pigs

10.15am

Judging - Commercial Sheep

10.30am

Presentation of Long Service Awards

Wednesday 1 June 2022

The Collins Grand Ring

8.00am

Tattersalls RoR Open Ridden Show Series

9.00am

Show Jumping – The Accumulator

10.30am

Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

11.00am

Coaching Parade sponsored by Debach, Horn Blowing & Cock Horse Competitions

11.45am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (Final)

12.10pm

Heavy Horse Trade Turnouts – Singles

1.00pm

Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

1.30pm

Show Jumping - The International Stairway, supported by the British Showjumping Business Partnership

3.15pm

Grand Parade sponsored by Barker Gotelee

4.15pm

Platinum Jubilee Pageant

To Follow

National Anthem

The President’s Ring

8:30am

In Hand Shires, In-Hand Clydesdales

11:00am

In-Hand Harnessed Horse

11.30am

Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

12.00pm

Terrier Racing sponsored by Curle Electrical Contractors

12.30pm

Heavy Horse Agricultural Turnouts - Singles

1.15pm

Norfolk & Suffolk Joint Police Dog Section Display

2.00pm

Heavy Horse Turnouts - Novice

2.30pm

Sheep Dogs at Work

3.15pm

Terrier Racing sponsored by Curle Electrical Contractors

3.45pm

Parade of Hounds

4.15pm

Heavy Horse Turnout Championship sponsored by Hugh Pulham Farms

The Trinity Ring sponsored by Bentwaters Parks

7.30am

Show Jumping – The 1.25m Open Championship

A

 

8.45am

HOYS Ridden Cobs

To follow

RIHS Maxi Cobs

11.15am

HOYS Riding Horses

B

9.15am

Ridden Foreign & Rare Native Breeds

10.30am

RIHS Ridden Skewbald & Piebald

12.15pm

Ridden Irish Draught

2.15pm

Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

2.45pm

Suffolk Gun Dogs

3:15pm

Norfolk & Suffolk Joint Police Dog Section Display
3.45pm

Suffolk Show Supreme Ridden Equine Championship

4.30pm

Course Build - Inter-Hunt Relay

5.15pm

Inter-Hunt Relay - Course build from 4:30pm

The Tattersalls Working Hunter Ring

9.30am

RIHS Working Hunter Ponies

12.00pm

Tattersalls RoR Former Racehorse Challenge Show Series

2.15pm

Working Show Horse

The Foxhall Ring

8.00am

RIHS Senior Showing – In-Hand

10.15am

Ridden Lusitanos

11.45pm

RIHS Senior Showing – Ridden

2.30pm

Ridden Skewbald & Piebald (Unaffiliated)

The Nacton Ring

7.45am

In-Hand Foreign & Rare Native Breeds

8.30am

In-Hand Irish Draught

9.45am

In-Hand Traditional Gypsy Cobs

11.15am

In-Hand Hunters

12.15am

In-Hand Sport Horse

1.30pm

RIHS Ridden Hacks

2.30pm

Ridden Traditional Gypsy Cobs

The Levington Ring

7.45am

In-Hand Skewbald & Piebald

9.30am

In-Hand Arabs

11.30am

In-Hand Hacks & Riding Horses

12.15pm

Ridden Arabs

2.00pm

In-Hand Donkeys

The Bucklesham Ring

9:00am

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Dairy, Beef and Rare & Minority

9.45am

Cattle Judging - Holstein Young Breeders’ Calf Show

10.00am

Cattle Judging – Red Poll Inter-College Competition

11.15am

Cattle Judging - Beef Cattle Young Handler Competitions

1.00pm

Equine Judging - Lusitano Equitation

2.15pm

Equine Judging – Suffolk Show Supreme In-Hand Equine Championships

3.15pm

Suffolk YFC - Tug of War

Sheep Rings (President's Ring)

8.30am

Inter-Breed Sheep Championship sponsored by S W Cobbald

To follow

Young Handler Competitions

General

7.00am

Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats (Udder Inspection)

8:30am

Judging - Flower Show Opens

8.30am

Judging - Suffolk Skills Competitions Commence

9.00am

Farriery Competitions Commence

9.30am

Judging – Pedigree Pig Championship, BPA Pig of the Year Classes, Pairs Classes and Young Handlers

10.00am

Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats

10.30am

Presentation of Long Service Awards