Ring Programmes

The Suffolk Show – Wednesday 30 & Thursday 31 May 2018

Provisional Programme of Judging  -  The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the programme and times as necessary.

 

Wednesday 30 May 2018

The Grand Ring

8.30am

Show Jumping – The Welcome Stakes

9.35am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am

Heavy Horse Turnouts – Pairs

11.15am

Show Jumping - The International Trial

1.15pm

Display

1.45pm

Display

2.15pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

2.45pm

Coaching

3.45pm

Display

4.15pm

Grand Parade

5.00pm

Heavy Horse Turnouts – Teams

5.40pm

Show Jumping – The Suffolk Speed Stakes

 

The President’s Ring

8.30am

In-Hand Suffolk Horses

9.00am

In-Hand Clydesdale

1.45pm

Display

2.15pm

Mascot Derby

3.00pm

In-Hand Harness Horse

3.30pm

Display

4.00pm

Display

4.30pm

Parade of Hounds

5.00pm

Heavy Horse Young Handlers

 

Horse and Country Ring TBC

 

The Trinity Ring

7.15am

Unaffiliated Ridden Hunter

8.00am

Amateur Ridden Hunters

9.30am

RIHS Ridden Hunters – Weights

11.30am

Private Driving

1.30pm

Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

2.15pm

Trade Vintage Vehicle Turnouts

3.00pm

British Ridden Heavy Horse (HOYS Qualifier)

4.15pm

Show Jumping - The Senior Foxhunter - First Round

 

The Working Hunter Ring

7.45am

M&M Novice Working Hunter Ponies

11.15am approx

 

M&M Working Hunter Ponies

4.15pm

Working Hunters - Open & Novice

 

The Foxhall Ring

8.00am

In-Hand Welsh Sections C & D

10.30am

In-Hand Welsh Sections A & B

 

Special Welsh

1.00pm

In-Hand Mountain & Moorland Championship

 

Special – Best In-Hand Pony

2.00pm

Ridden Mountain & Moorland (NPS)

 

The Nacton Ring

8.00am

Breeding Ponies

9.00am

In-Hand Dales, Fell & Highland

10.15am

In-Hand Connemara & New Forest

11.15am

In-Hand Dartmoor & Exmoor

12.45pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Dartmoor, Exmoor & Shetland

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Connemara & New Forest

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Dales, Fell & Highland

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Welsh

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland Championship

 

The Levington Ring

8.00am

Lead Rein & First Ridden Mountain & Moorland

10.15am

In-Hand Shetland

11.45am

Show Hunter Ponies

1.30pm

Ridden/Show Ponies

 

The Bucklesham Ring

8.00am

Cattle Judging – Aberdeen Angus, British Simmental, Commercial, Dairy Breeds, Hereford, Red Poll, South Devon - The National Show 2018

10.00am

Cattle Judging – Lincoln Red

10.45am

Cattle Judging – Any Other Pure Beef Breed

 11.00am

Cattle Judging – British Limousin

 11.15am

Cattle Judging – Dexter

 11.45am

Cattle Judging – Longhorn

12.00pm

Cattle Judging – Highland

2.00pm

Equine Judging - RIHS Small & Ladies Hunters

2.45pm

Equine Judging – Side-Saddle – Classical, Equitation & Concours D’Elegance

4.15pm

Equine Judging – Pleasure Driving

 

Sheep Rings

8.00am

Norfolk Horn; Southdown

8.30am

Coloured Ryeland; Continental; Other Native Breeds; Suffolk; Texel

9.00am

Wensleydale

10.30am

Hampshire Down; Longwool; Other Down Breeds

11.00am

Charollais

11.30am

Jacob

 

General

6.45am

Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)

7.00am

Judging – Flower Arrangement Classes; Trade Flower Show

8.30am

Judging – Tradestands

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Judging – Commercial Pigs; Show Gardens Competition; Fleece Competition

9.00am

Farriery Competitions commence

9.00am

Flower Show Opens (Flower Arrangement Competition area within the marquee opens at 10.00am)

10.00am

Judging – Dairy Goats; Inventive Farmer Competition; Commercial Sheep & Butchers’ Lambs

10.30am

Judging – Pedigree Pigs; Pygmy Goats

4.15pm

The Presentation of the Suffolk YFC Valuation Competition will take place during the Grand Parade

6.30pm

Evening Entertainment

 

 

Thursday 31 May 2018

 

The Grand Ring

7.30am

RoR Thoroughbred Ridden Show Horse

9.20am

Show Jumping – The Accumulator

10.30am

Display

11.00am

Coaching Parade, Horn Blowing & Cock Horse Competitions

11.50pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (Final)

12.15pm

Heavy Horse Trade Turnouts – Singles

1.15pm

Inter-Hunt Relay

2.30pm

Display

3.00pm

Grand Parade

3.40pm

Show Jumping – The International Stairway, supported by the British Showjumping Business Partnership

5.00pm

National Anthem

 

The President’s Ring

8.30am

Shires; Percherons

11.30am

Display

12.00pm

Display

12.30pm

Parade of Hounds

1.00pm

Heavy Horse Agricultural Turnouts – Singles

1.45pm

Sheep Dogs at Work

2.30pm

The Spirit of Suffolk YFC

3.15pm

Display

3.45pm

Heavy Horse Agricultural Implement Turnouts

4.15pm

Heavy Horse Turnout Championships

 

Horse and Country Ring TBC

 

The Trinity Ring

7.30am

Show Jumping – The 1.25m Open Championship

A

 

9.30am

Ridden Cobs

11.15am

Riding Horses

B

 

9.30am

Ridden Irish Draught

10.45am

RIHS Ridden Skewbald & Piebald

1.00pm

Lusitano Equitation

2.30pm

Display

3.00pm

Ridden Heavy Horses

 

The Working Hunter Ring

8.00am

Working Hunter Ponies

12.00pm

RoR Challenge

1.45pm

Working Show Horse

 

The Foxhall Ring

7.45am

In-Hand Irish Draught

9.00am

In-Hand Foreign & Rare Native Breeds

10.00am

In-Hand Hunters

11.15am

In-Hand Sport Horse

1.00pm

Ridden Foreign & Rare Native Breeds

1.45pm

Ridden Hacks

2.45pm

Flat Ridden Sport Horse

 

The Nacton Ring

8.00am

Senior – In-Hand

10.30am

Ridden Lusitanos

11.45pm

Senior – Ridden

2.45pm

Ridden Skewbald & Piebald (Unaffiliated)

 

The Levington Ring

7.30am

In-Hand Skewbald & Piebald

9.15am

In-Hand Arabs

11.00am

In-Hand Hacks & Riding Horses

12.00pm

Ridden Arabs

1.45pm

Donkeys

 

The Bucklesham Ring

8.30am

Cattle Judging - Holstein Young Breeders’ Calf Show

8.30am

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Dairy

 

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Beef

9.45am

Cattle Judging – Dairy Cattle Young Handler Competitions

 10.45am

Cattle Judging – Red Poll Inter-College Competition

 11.00am

Cattle Judging – Beef Cattle Young Handler Competitions; South Devon Young Handler Competition

1.30pm

Equine Judging – Equine Supreme Championships

3.40pm

Cattle Parade & Prize Giving

 

Sheep Rings

8.30am

Inter-Breed Sheep Championship

 

Young Handler Competitions

 

YFC Stockpersons' Competition - Stock Handling

 

General

6.45am

Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats (Udder Inspection)

8.30am

Flower Show Opens

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Farriery Competitions commence

9.30am

Judging – Pedigree  Pig Championship, BPA Pig of the Year Classes, Pairs Classes and Young Handlers

10.00am

Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats

10.30am

Presentation of Long Service Awards

Diamond Sponsors

Suffolk Show 2018

Suffolk Life