Ring Programmes

The Suffolk Show – Wednesday 29 & Thursday 30 May 2019

Provisional Programme of Judging  -  The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the programme and times as necessary.

 

Wednesday 29 May 2019

The Grand Ring

8.30am

Show Jumping – The Welcome Stakes

9.35am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am

Heavy Horse Turnouts – Pairs

11.15am

Show Jumping - The Area Trial incorporating the Suffolk Grand Prix

1.15pm

Display

1.45pm

Display

2.15pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

2.45pm

Coaching

3.45pm

Display

4.15pm

Grand Parade

5.00pm

Heavy Horse Turnouts – Teams

5.40pm

Show Jumping – The Suffolk Speed Stakes

 

The President’s Ring

8.30am

In-Hand Suffolk Horses

9.00am

In-Hand Clydesdale

1.45pm

Display

2.15pm

Mascot Derby

3.00pm

In-Hand Harness Horse

3.30pm

Display

4.00pm

Display

4.30pm

Display

5.00pm

Heavy Horse Young Handlers

 

Horse and Country Ring TBC

 

The Trinity Ring

7.15am

Unaffiliated Ridden Hunter

To follow

RIHS Amateur Ridden Hunters

To follow

RIHS Ridden Hunters – Weights

11.30am

Private Driving

1.30pm

Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

2.15pm

Trade Vintage Vehicle Turnouts

3.00pm

British Ridden Heavy Horse (HOYS Qualifier)

4.15pm

Show Jumping - The Senior Foxhunter - First Round

 

The Working Hunter Ring

7.45am

M&M Novice Working Hunter Ponies

11.00am approx

 

M&M Working Hunter Ponies

4.00pm

Working Hunters - Open & Novice

 

The Foxhall Ring

8.00am

Lead Rein & First Ridden Mountain & Moorland

10.15am

In-Hand Dartmoor & Exmoor

11.15am

In-Hand Shetland

1.30pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Dartmoor, Exmoor & Shetland

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Connemara & New Forest

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Dales, Fell & Highland

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Welsh

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland Championship

 

The Nacton Ring

8.00am

In-Hand Welsh Sections C & D

10.15am

In-Hand Welsh Sections A & B

 

Special Welsh

12.30pm

Breeding Ponies

1.15pm

In-Hand Mountain & Moorland Championship and Special - Best In-Hand Pony

2.15pm

Ridden Mountain & Moorland (NPS)

 

The Levington Ring

8.00am

Show Hunter Ponies

9.45am

In-Hand Dales, Fell & Highland

10.45am

In-Hand Connemara & New Forest

12.15pm

Ridden/Show Ponies

3.30pm

Pleasure Driving

 

The Bucklesham Ring

8.00am

Cattle Judging – Aberdeen Angus; British Simmental; Highland; Holstein; Longhorn; Red Poll

9.00am

Cattle Judging - South Devon

9.30am

Cattle Judging - Commercial

10.00am

Cattle Judging – Any Other Dairy Breeds; Lincoln Red

10.45am

Cattle Judging – Any Other Pure Beef Breed

11.00am

Cattle Judging – British Limousin

11.45am

Cattle Judging – Dexter

2.00pm

Equine Judging - RIHS Small & Ladies Hunters

2.45pm

Flat Ridden Sport Horse (CHANGE OF DAY)

3.30pm

Equine Judging – Side-Saddle – Classical, Equitation & Concours D’Elegance

 

Sheep Rings

8.00am

Norfolk Horn; Other Native Breeds; Southdown

8.30am

Coloured Ryeland; Continental; Suffolk; Texel; Wensleydale

10.00am

Other Down Breeds

10.30am

Hampshire Down; Jacob; Longwool

11.00am

Charollais

11.30am

Blue Texel

 

General

6.45am

Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)

7.00am

Judging – Flower Arrangement Classes; Trade Flower Show

8.30am

Judging – Commercial Sheep & Butchers' Lambs; Show Gardens Competition; Tradestands

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Judging – Commercial Pigs; Fleece Competition

9.00am

Farriery Competitions commence

9.00am

Flower Show Opens (Flower Arrangement Competition area within the marquee opens at 10.00am)

10.00am

Judging – Dairy Goats; Inventive Farmer Competition

10.30am

Judging – Pedigree Pigs

4.15pm

Suffolk YFC Valuation Competition (Presentation in the Grand Parade)

6.30pm

Evening Entertainment

 

 

Thursday 30 May 2019

 

The Grand Ring

7.30am

RoR Thoroughbred Ridden Show Horse

9.20am

Show Jumping – The Accumulator

10.30am

Display

11.00am

Coaching Parade, Horn Blowing & Cock Horse Competitions

11.50pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (Final)

12.15pm

Heavy Horse Trade Turnouts – Singles

1.15pm

Show Jumping - The International Stairway, supported by the British Showjumping Business Partnership

3.15pm

Grand Parade

4.00pm

Display

5.30pm

National Anthem

 

The President’s Ring

8.30am

Shires; Percherons

11.30am

Display

12.00pm

Display

12.30pm

Display

1.00pm

Heavy Horse Agricultural Turnouts – Singles

1.45pm

Sheep Dogs at Work

2.30pm

Suffolk YFC - Tug of War

3.15pm

Display

3.45pm

Heavy Horse Agricultural Implement Turnouts

4.15pm

Heavy Horse Turnout Championships

 

Horse and Country Ring TBC

 

The Trinity Ring

7.30am

Show Jumping – The 1.25m Open Championship

A

 

9.15am

Ridden Irish Draught

10.45am

RIHS Ridden Skewbald & Piebald

B

 

9.30am

RIHS Ridden Cobs

11.30am

RIHS Riding Horses

1.15pm

Display

1.45pm

Display

2.15pm

Display

2.45pm

Ridden Heavy Horse

4.15pm

Suffolk Show Supreme Ridden Championship (NEW)

 

The Working Hunter Ring

8.00am

Working Hunter Ponies

12.00pm

RoR Challenge

1.45pm

Working Show Horse

 

The Foxhall Ring

8.00am

Senior – In-Hand

10.15am

Ridden Lusitanos

11.15pm

Senior – Ridden

2.15pm

Ridden Skewbald & Piebald (Unaffiliated)

 

The Nacton Ring

7.45am

In-Hand Irish Draught

8.45am

In-Hand Foreign & Rare Native Breeds

9.30am

In-Hand Sport Horse

10.30am

Ridden Foreign & Rare Native Breeds

11.15am

In-Hand Hunters

1.15pm

RIHS Ridden Hacks

2.15pm

In-Hand & Ridden Rescue

 

The Levington Ring

8.00am

In-Hand Skewbald & Piebald

10.00am

In-Hand Arabs

11.45am

In-Hand Hacks & Riding Horses

12.30pm

Ridden Arabs

2.00pm

Donkeys

 

The Bucklesham Ring

8.30am

Cattle Judging - Holstein Young Breeders’ Calf Show

8.30am

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Dairy

Followed by Dairy Young Handler & Calf Classes

8.30am

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Beef

Followed by Beef Young Handler Classes

10.45am

Cattle Judging – Red Poll Inter-College Competition

1.00pm

Lusitano Equitation

2.00pm

Equine Judging – Suffolk Show Supreme In-Hand Equine Championships

3.00pm

Display

3.30pm

Display

4.00pm

Display

 

Sheep Rings

8.30am

Inter-Breed Sheep Championship

 

Young Handler Competitions

 

YFC Stockpersons' Competition - Stock Handling

 

General

6.45am

Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats (Udder Inspection)

8.30am

Flower Show Opens

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Farriery Competitions commence

9.30am

Judging – Pedigree  Pig Championship, BPA Pig of the Year Classes, Pairs Classes and Young Handlers

10.00am

Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats

10.30am

Presentation of Long Service Awards