Programme

The Suffolk Show – Wednesday 31 May & Thursday 1 June 2017 – Draft 9 – 31/03/17

Provisional Programme of Judging  -  The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the programme and times as necessary.

 

Wednesday 31 May 2017

The Grand Ring – kindly sponsored by Collins

8.30am

Show Jumping – The Welcome Stakes

9.35am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am

Heavy Horse Turnouts – Pairs

11.15pm

Atkinson Action Horses

11.45am

Show Jumping – The International Trial

1.50pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

2.20pm

Shetland Pony Grand National

2.50pm

Coaching

3.50pm

Atkinson Action Horses

4.20pm

Grand Parade

5.05pm

Heavy Horse Turnouts – Teams

5.45pm

Show Jumping – The Suffolk Speed Stakes

 

The President’s Ring – kindly sponsored by Suffolk Life Pensions Ltd

8.30am

Suffolk Horses

1.30pm

Terrier Racing

2.00pm

Suffolk YFC – Tug of War

2.45pm

Mascot Derby

3.30pm

In-Hand Harness Horse

4.00pm

Terrier Racing

4.30pm

Shetland Pony Grand National

5.00pm

Heavy Horse Young Handlers

 

Horse and Country Ring TBC

 

The Trinity Ring

7.30am

Local Ridden Hunter

8.45am

Amateur Ridden Hunters

10.00am

RIHS Ridden Hunters – Weights, Small and Ladies

11.40am

Private Driving

1.15pm

Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

2.00pm

Trade Vintage Vehicle Turnouts

2.45pm

British Ridden Heavy Horse (HOYS Qualifier)

4.30pm

Show Jumping

 

The Working Hunter Ring

7.45am

M&M Novice Working Hunter Ponies

11.15am approx

 

M&M Working Hunter Ponies

4.30pm

Working Hunters

Not before 5.00pm

 

Novice Working Hunters

 

The Foxhall Ring

8.00am

In-Hand Welsh Sections C & D

10.15am

In-Hand Welsh Sections A & B

 

Special Welsh

12.45pm

In-Hand Mountain & Moorland Championship

 

Special – Best In-Hand Pony

2.30pm

Ridden Mountain & Moorland (NPS)

 

The Nacton Ring

8.00am

Lead Rein & First Ridden Mountain & Moorland

10.00am

In-Hand Dartmoor & Exmoor

11.15am

In-Hand Connemara & New Forest

12.45pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Dartmoor, Exmoor & Shetland

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Connemara & New Forest

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Dales, Fell & Highland

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland – Welsh

To follow

Olympia Ridden Mountain & Moorland Championship

 

The Levington Ring

8.00am

Breeding Ponies

8.45am

In-Hand Dales, Fell & Highland

10.00am

In-Hand Shetland

11.45am

Show Hunter Ponies

1.30pm

Ridden/Show Ponies

 

The Bucklesham Ring

8.00am

Cattle Judging – Aberdeen Angus

 

Cattle Judging – British Simmental

 

Cattle Judging – Commercial

 

Cattle Judging – Hereford

 

Cattle Judging – Holstein

 

Cattle Judging – Lincoln Red

 

Cattle Judging – Red Poll

10.15am

Cattle Judging – Highland

10.45am

Cattle Judging – Any Other Pure Beef Breed

 

Cattle Judging – British Limousin

 

Cattle Judging – Jersey

 

Cattle Judging – South Devon

11.00am

Cattle Judging – Dexter

12.00pm

Cattle Judging – Longhorn

12.30pm

Cattle Judging – Any Other Dairy Breed

2.15pm

Equine Judging – Side-Saddle – Classical, Equitation & Concours D’Elegance

4.00pm

Equine Judging – Pleasure Driving

 

Sheep Rings

8.00am

Norfolk Horn

 

Southdown

8.30am

Continental

 

Other Native Breeds

 

Suffolk

 

Texel

9.00am

Wensleydale

10.30am

Hampshire Down

 

Longwool

 

Other Down Breeds

11.00am

Charollais

11.30am

Jacob

 

 

 

General

6.45am

Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)

7.00am

Judging – Flower Arrangement Classes; Trade Flower Show

8.30am

Judging – Tradestands

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Judging – Pedigree Pigs; Show Gardens Competition; Fleece Comptition

9.00am

Horse Shoeing Competitions commence

9.00am

Flower Show Opens (Flower Arrangement Competition area within the marquee opens at 10.00am)

10.00am

Judging – Dairy Goats; Inventive Farmer Competition

11.30am

Judging – Commercial Sheep & Butchers’ Lambs

2.30pm

Judging – Commercial Pigs (followed by the Pig Auction)

4.20pm

The Presentation of the Suffolk YFC Valuation Competition will take place during the Grand Parade

6.30pm

Evening Entertainment – Mainly Madness

 

 

Thursday 1 June 2017

 

The Grand Ring

7.30am

RoR Thoroughbred Ridden Show Horse

9.20am

Show Jumping – The Accumulator

10.30am

Shetland Pony Grand National

11.00am

Coaching Parade, Horn Blowing & Cock Horse Competitions

11.50pm

Atkinson Action Horses

12.20pm

Heavy Horse Trade Turnouts – Singles

1.20pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (Final)

2.00pm

Atkinson Action Horses

2.30pm

Grand Parade

3.10pm

Show Jumping – The International Stairway, supported by the British Showjumping Business Partnership

5.00pm

National Anthem

 

The President’s Ring

8.30am

Shires

 

Percherons

10.15am (approx)

 

Clydesdales

10.45am

Sheep Dogs

11.30am

The Spirit of Suffolk Young Farmers

12.15pm

Terrier Racing

12.45pm

Parade of Hounds

1.15pm

Heavy Horse Agricultural Turnouts – Singles

2.00pm

Sheep Dogs at Work

2.45pm

Shetland Pony Grand National

3.15pm

Terrier Racing

3.45pm

Heavy Horse Turnout Championship

4.20pm

Suffolk Show Supreme In-Hand Horse or Pony Championship

 

Horse and Country Ring TBC

 

The Trinity Ring

7.30am

Show Jumping – The 1.25m Open Championship

A

 

9.30am

Ridden Cobs

11.15am

Riding Horses

B

 

9.30am

Ridden Irish Draught

10.45am

RIHS Ridden Skewbald & Piebald

1.15pm

Ridden Heavy Horse

2.45pm

Parade of Hounds & Course Building

3.15pm

Inter-Hunt Relay

 

The Working Hunter Ring

8.00am

Working Hunter Ponies

12.00pm

RoR Challenge

1.45pm

Working Show Horse

 

The Foxhall Ring

7.45am

In-Hand Irish Draught

9.00am

In-Hand Foreign & Rare Native Breeds

10.00am

In-Hand Hunters

11.00am

Ridden Cleveland Bay

11.45am

In-Hand Sport Horse

1.15pm

Flat Ridden Sport Horse

2.15pm

Ridden Hacks

 

The Nacton Ring

8.00am

Senior – In-Hand

10.45am

In-Hand Hacks & Riding Horses

11.30am

Ridden Foreign & Rare Native Breeds

12.15pm

Senior – Ridden

 

The Levington Ring

7.30am

In-Hand Skewbald & Piebald

9.15am

In-Hand Arabs

10.30am

In-Hand Lusitanos

11.30m

Ridden Arabs

12.45pm

Ridden Lusitanos

2.30pm

Donkeys

 

The Bucklesham Ring

8.30am

Cattle Judging - Holstein Young Breeders’ Calf Show

8.45am

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Dairy

 

Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Beef

11.00am

Cattle Judging – Dairy Cattle Young Handler Competitions

 

Cattle Judging – Beef Cattle Young Handler Competitions

 

Cattle Judging – Red Poll Young Handler Competitions

1.45pm

Equine Judging – Ridden Skewbald & Piebald (Unaffiliated)

3.10pm

Cattle Parade & Prize Giving

 

Sheep Rings

9.00am

Inter-Breed Sheep Championship

 

Young Handler Competitions

 

General

8.30am

Flower Show Opens

8.30am

Suffolk Skills Competitions commence

9.00am

Horse Shoeing Competitions commence

9.30am

Judging – Pedigree  Pig Championship, BPA Pig of the Year Classes, Pairs Classes and Young Handlers

10.30am

Presentation of Long Service Awards