Programme

This is a PROVISIONAL programme. The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the programme content and times as necessary.

Day 1 - Wednesday 27 May 2015 - Day 2 - Thursday 28 May 2015

Day 1 - Wednesday 27 May 2015

The Grand Ring

8.30am

Show Jumping – The Speed Derby

9.35am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am

Heavy Horse Turnouts – Pairs

11.15am 

Show Jumping – The International Trial

1.25pm

Display

1.55pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

2.35pm

Parade of Hounds

2.50pm

Coaching

3.50pm

Display

4.15pm

Grand Parade

5.00pm

Heavy Horse Turnouts - Teams

5.45pm

Show Jumping – The Ride & Drive

 

 

The President’s Ring

8.30am

Suffolk Horses

1.30pm

Suffolk Gun Dogs

2.00pm

Display

2.30pm

In-Hand Harness Horse

3.15pm

Parade of Hounds

3.45pm

Suffolk YFC

4.30pm

Suffolk Gun Dogs

5.00pm

Display

5.30pm

The Mascot Derby

6.00pm

Heavy Horse Obstacle Driving - Pairs

 

 

The Trinity Ring

8.00am

Ridden Hunters

11.30am

Private Driving

1.30pm

Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

2.15pm

Trade & Vintage Vehicle Turnouts

3.15pm

Pleasure Driving

3.50pm

Parade of Vintage Tractors

4.30pm

Show Jumping – The Horse & Hound Foxhunter First Round

 

 

The Working Hunter Ring

7.30am

M&M Novice Working Hunter Ponies, followed by the M&M Working Hunter Ponies

Not before 4.00pm

 
Working Hunters

5.00pm

Novice Working Hunters

 

 

The Nacton Ring

7.45am

In-Hand Shetland

9.30am

First Ridden Mountain & Moorland

10.30am

Breeding Ponies

11.15am

In-Hand Show Hunter Ponies

 12.00pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Dartmoor, Exmoor & Shetland

12.45pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Connemara & New Forest

1.30pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Dales, Fell & Highland

2.15pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Welsh

Followed by

Olympia Ridden Mountain & Moorland Championship

 

The Levington Ring

7.45am

In-Hand Dartmoor & Exmoor

9.00am

In-Hand Connemara & New Forest

10.15am

In-Hand Dales, Fell & Highland

11.30am

Show Hunter Ponies

2.30pm

Ridden /Show Ponies

 

 

The Foxhall Ring

8.00am

In-Hand Welsh, Sections A & B

11.00am

In-Hand Welsh,Sections C & D

1.00pm

In-Hand Mountain & Moorland Championship

2.15pm

Ridden Mountain & Moorland (NPS)

 4.00pm

 Ridden Cleveland Bay

 

 

The Bucklesham Ring

8.00am

Cattle Judging - Aberdeen Angus, Any Other Dairy Breed; British Simmental; Commercial; Holstein; Jersey; Red Poll; South Devon

From 11.00am approx

Cattle Judging - Any Other Pure Beef Breed; British Limousin; Dexter; Hereford; Highland; Lincoln Red; Longhorn

2.00pm

Equine Judging - Side-Saddle - Classical, Equitation & Concours D'Elegance

 

 

Sheep Rings

8.00am

Norfolk Horn; Southdown

8.30am

Continental; Other Native Breeds; Suffolk; Texel; Wensleydale

10.30am

Hampshire Down; Longwool; Other Down Breeds

11.00am

Charollais

11.30am

Jacob

 

 

General

Horse Shoeing Competitions at intervals throughout the day

Suffolk Skills Competitions at intervals throughout the day

Presentation of Long Service Awards - time to be confirmed

6.45am

Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)

7.00am

Judging – Flower Arrangement Classes

8.00am

Judging – Flower Show Trade Exhibits

8.30am

Judging – Tradestands

9.00am

Judging – Pedigree Pigs; Model Gardens Competition

10.00am

Judging – Dairy Goats; Inventive Farmer Competition

10.30am

Flower Show Opens

11.30am

Judging – Commercial Sheep & Butchers’ Lambs

2.30pm

Judging – Commercial Pigs (followed by the Pig Auction)

4.15pm

The Presentation of the Suffolk YFC Valuation Competition will take place during the Grand Parade

6.30pm

Evening Entertainment