Programme

This is a provisional programme. The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the Programme times as necessary.

Day 1 - Wednesday 28 May 2014 - Day 2 - Thursday 29 May 2014

Day 1 - Wednesday 28 May 2014

The Ipswich Building Society Grand Ring

8.30am

Show Jumping – The Speed Derby

9.35am

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am

Heavy Horse Turnouts – Pairs

11.15am 

 Shetland Pony Grand National

11.45pm

Show Jumping – The International Trial

2.20pm

The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

3.00pm

Coaching

4.00pm

Parade of Hounds

4.15pm

Grand Parade

5.00pm

Heavy Horse Turnouts – Teams

5.45pm

Show Jumping – The Ride & Drive

 

 

The President’s Ring

8.30am

Suffolk Horses

1.30pm

Suffolk Gun Dogs

2.00pm

Suffolk YFC

2.45pm

In-Hand Harness Horse

3.30pm

Parade of Hounds

3.45pm

Lusitano Horse Display

4.20pm

Suffolk Gun Dogs

4.50pm

Pleasure Driving

5.30pm

The Mascot Derby

6.00pm

Heavy Horse Obstacle Driving - Pairs

 

 

The ECR Properties Trinity Ring

8.00am

Ridden Hunters – Weight Classes

10.15am

Ladies & Small Hunters

11.30am

Parade of Vintage Tractors

12.15pm

Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

1.00pm

Private Driving

3.00pm

Shetland Pony Grand National

3.30pm

Trade & Vintage Vehicle Turnouts

4.30pm

Show Jumping – The Horse & Hound Foxhunter First Round

 

 

The Fenn Wright Working Hunter Ring

7.30am

M&M Novice Working Hunter Ponies, followed by the M&M Working Hunter Ponies

Not before 4.00pm

 
Working Hunters

5.00pm

Novice Working Hunters

 

 

The Nacton Ring

7.45am

In-Hand Shetland

9.30am

First Ridden Mountain & Moorland

10.30am

Breeding Ponies

11.15am

In-Hand Show Hunter Ponies

 12.00pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Dartmoor, Exmoor & Shetland

12.45pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Connemara & New Forest

1.30pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Dales, Fell & Highland

2.15pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland - Welsh

5.00pm

Olympia Ridden Mountain & Moorland Championship

 

The Levington Ring

7.45am

In-Hand Dartmoor & Exmoor

9.00am

In-Hand Connemara & New Forest

10.30am

In-Hand Dales, Fell & Highland

11.30am

Show Hunter Ponies

2.30pm

Ridden /Show Ponies

 

 

The Foxhall Ring

8.00am

In-Hand Welsh, Sections A & B

11.00am

In-Hand Welsh,Sections C & D

1.00pm

In-Hand Mountain & Moorland Championship

2.45pm

Ridden Mountain & Moorland (NPS)

 

 

The Bucklesham Ring

8.00am

Cattle Judging - Aberdeen Angus, Any Other Dairy Breed; British Simmental; Commercial; Holstein; Jersey; Red Poll; South Devon

From 11.00am approx

Cattle Judging - Any Other Pure Beef Breed; British Limousin; Dexter; Hereford; Highland; Longhorn

2.00pm

Equine Judging - Side-Saddle - Classical,Equitation & Concours D'Elegance

 

 

Sheep Rings

8.00am

Norfolk Horn; Southdown

8.30am

Hampshire Down; Other Down Breeds; Suffolk; Texel; Wensleydale

10.30am

Continental; Longwool; Other Native Breeds

11.00am

Charollais

11.30am

Jacob

 

 

General

Horse Shoeing Competitions at intervals throughout the day

Suffolk Skills Competitions at intervals throughout the day

6.45am

Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)

7.00am

Judging – Flower Arrangement Classes

8.00am

Judging – Flower Show Trade Exhibits

8.30am

Judging – Tradestands

9.00am

Judging – Pedigree Pigs; Model Gardens Competition

10.00am

Judging – Dairy Goats; Inventive Farmer Competition & What’s New in Farming Equipment

10.30am

Flower Show Opens

11.30am

Judging – Commercial Sheep & Butchers’ Lambs

2.30pm

Judging – Commercial Pigs (followed by the Pig Auction)

4.15pm

The Presentation of the Suffolk YFC Valuation Competition will take place during the Grand Parade

6.30pm

Evening Entertainment