Judges - Suffolk Show 2017

Please note, this list is not complete but will be updated regularly. All judges are subject to change.

FARRIERY

Farriery Competitions - Mr A Casserly AWCF & Mr B Casserly DipWCF

HEAVY HORSES & TURNOUTS

Clydesdale Horses - Mr J Anderson

In-Hand Harness Horse - Mr S Smith

Percheron Horses - Mr S Smith

Ridden Heavy Horse - Mr D Froggatt (Ride); Mr F M Richardson (Conformation)

British Ridden Heavy Horse of the Year - Horse of the Year Show - Mrs R Harvie (Ride); Mr J Anderson (Conformation)

Shire Horses - Mr F M Richardson

Suffolk Horses - Mrs S Durrant

Suffolk Horses - Best Feet - Mr S Rodd DipWCF Hons

Turnouts: Agricultural - Mrs S Durrant

Turnouts: Championship - Mr F M Richardson

Turnouts: Trade - Mr J Anderson

Turnouts: Two Wheeled Cart - Mr S Smith

Young Handlers - Mrs S Durrant

SUFFOLK SHOW SUPREME IN-HAND CHAMPIONSHIP

Mr J Anderson; Mr D Bartram-Lawton; Mr D Ingle.

LIGHT HORSES, PONIES & DRIVING

Arabs: In-Hand - Mrs S M Woodhouse

Arabs: Ridden - Mr D Froggatt

Best Shod Horse (Weights, Amateur & Unaffiliated Ridden Hunters)- Mr R Shave AWCF

Breeding Ponies - Mrs A Gomersall

Cleveland Bay: Ridden - Mrs D E Walton

Coaching: Marathon, Cock Horse Competition and Horn Blowing - Mr D Kendle

Cobs: RIHS Ridden - Mr D Froggatt (Ride); Mr D R Walters (Conformation)

Donkeys - Mrs K Logan

Double Harness Scurry - Mrs V Attenborough & Mr J R Jacks

Foreign & Rare Native Breeds: In-Hand & Ridden - Mrs J S Bryer

Hacks & Riding Horses: In-Hand - Mrs J S Bryer

Hacks: RIHS Ridden - Mrs R King (Ride); Mrs J Beatham (Conformation)

Hunters: In-Hand - Mrs R King

Hunters: RIHS Ridden Amateur - Mr D Ingle (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Hunters: Ridden Local - Mr D Ingle (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Hunters: RIHS Ridden Small & Ladies - Mrs R Harvie (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Hunters: RIHS Ridden Weights - Mr D Ingle (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Irish Draught: In-Hand - Mrs D E Walton

Irish Draught: Ridden - Mr D Ingle (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Lusitanos: In-Hand, Ridden & Parade Horse - Senhor Nuno Baptista

Mountain & Moorland: In-Hand Championship - Mrs J S Bryer

Mountain & Moorland: In-Hand Connemara & New Forest - Mrs E A Nicholls

Mountain & Moorland: In-Hand Dales, Fell & Highland - Mr R James

Mountain & Moorland: In-Hand Dartmoor & Exmoor - Mrs E A Nicholls

Mountain & Moorland: In-Hand Shetland - Mr R Miller

Mountain & Moorland: In-Hand Welsh (A, B, C & D) - Mr J James

Mountain & Moorland: Lead Rein & First Ridden - Mrs E A Nicholls

Mountain & Moorland: Ridden Olympia Direct Qualifier - Mr R James & Mr R Miller

Mountain & Moorland: Ridden (NPS) - Mrs A Gomersall & Mr R Parker-Jones

Mountain & Moorland Working Hunter Ponies: Novice - Mrs J S Bryer & Mr R Parker-Jones

Mountain & Moorland Working Hunter Ponies: Horse of the Year Show Open - Mrs H Prescott (Jumping); Mr R Sutcliffe (Conformation)

Pleasure Driving - Mrs J Brightwell

Private Driving - Mrs J Brightwell

Private Driving: Concours D'Elegance - Mr M Brown BHSI

Riding Horses: RIHS Ridden - Mrs R King (Ride); Mr D R Walters (Conformation)

RoR Challenge - Mr D Ingle (Ride); Mrs J Pitman OBE (Conformation)

RoR Thoroughbred Ridden Show Horse - Mr D Ingle (Ride); Mrs J Pitman OBE (Conformation)

Senior Showing: In-Hand & Ridden Olympia Direct Qualifier - Mrs S Fluck & Mr C Lawton

Show Hunter Ponies: RIHS Ridden - Mrs A Gomersall

Show Ponies (inc Lead Rein & First Ridden): RIHS - Mrs J Beatham

Side Saddle: Classical, Equitation & Concours D'Elegance - Mrs V Oakley Pope

Skewbald & Piebald: In-Hand - Mrs C Frost

Skewbald & Piebald: BSPA RIHS Ridden - Miss R Thomas (Ride); Mrs C Frost (Conformation)

Skewbald & Piebald: Ridden - Mrs K Logan

Special Best In-Hand Pony - Mrs J S Bryer

Sport Horse: In-Hand - Mrs D E Walton

Sport Horse: Flat Ridden - Mrs J S Bryer

Trade & Vintage Vehicle Turnouts - Mrs J Brighwell

Working Hunter Ponies: Horse of the Year Show - Mrs J Beatham (Jumping); Mr D Bartram-Lawton (Conformation) 

Working Hunters: RIHS - Mrs R Harvie (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Working Hunters: Novice - Mrs R Harvie (Ride); Mrs D E Walton (Conformation)

Working Show Horse - Miss R Thomas (Ride); Mr D R Walters (Conformation)

SHOW JUMPING

Show Jumping - Mrs V Attenborough, Mr R Dale, Mr J R Jacks, Mrs G Lloyds & Miss C Williamson

CATTLE

Aberdeen Angus - Mr W T Arnott

Any Other Dairy Breed - Mr G Lucas

Any Other Pure Beef Breed - Mr S Illingworth

British Limousin - Mr D Thomlinson

British Simmental - Mr A Clarke

Commercial Beef - Mr P Parrott

Dexter - Mr S Peberdy

Hereford - Mr R Edwards

Highland - Mr A Hill

Holstein - Mr G Lucas

Holstein Young Breeders' Calf Show - Mr G Lucas

Inter-Breed: Beef - Mr S Illingworth

Inter-Breed: Dairy - Mr A Greenhalgh

Jersey - Mr G Lucas

Lincoln Red - Mr P Beginn

Longhorn - Mr R Warner

Red Poll - Mr R H Smith BVetMED MRCVS

South Devon - Mr R Clemens

Young Handlers & Calf Classes: Beef - Mr S Illingworth

Young Handlers & Calf Classes: Dairy - Mr A Greenhalgh

Young Handlers: Red Poll - Mrs J Dickens

SHEEP

Charollais - Mr A M Howie

Commercial Sheep & Butchers Lambs - Mr R Haynes

Continental - Mr A M Howie

Hampshire Down - Mr T Hunter

Inter-Breed - Mr J Campbell

Jacob - Dr N Fletcher

Longwool - Mrs C Muddiman

Norfolk Horn - Mr N Turner

Other Down Breeds - Mr W McCurdie

Other Native Breeds - Mr W McCurdie

Southdown - Mrs A Long

Suffolk - Miss E Needham

Texel - 

Wensleydale - Mr D Ford

Young Handlers - Mr J Campbell

PIGS

BPA Pig & Young Pig of the Year Qualifiers - Mr S J Booth

Commercial Pig Classes & Championship - Mr S J Booth

Pedigree Pig Championship & Pairs Classes - Mr S J Booth

Pedigree Pig Classes - Mr S J Booth

Young Handlers - Mr S J Booth

GOATS

Dairy Goats & Junior Showmanship - Mr S R Parkin

East Anglian Summer Show - Mr M Cox